Mallorca

 

Výlety - přístav Sollér, Sa Calobra, Valldemossa, Palma de Mallorca.

 

 

 

Možnosti

výletů jsou na ostrově Mallorca velmi rozsáhlé a rozmanité.

Platja De Palma

Už jen na pláži je bezpočet možností. Jen si zkuste procházku po tak dlouhé pláži. Pět kilometrů jedním směrem a pak zpátky. Ráno má procházka jiný ráz, jiný pak v podvečer, kdy už život kvačí. Nebo můžete jít po břehu v písku.

Jinou variantou je pobřeží projet na šlapadle, další pak silničním vláčkem.

Palma - hlavní město

Byl by asi hřích nezajet do metropole ostrova, když je to tak snadné. Linkové autobusy jezdí poměrně spolehlivě. Při špatném počasí však bývají přeplněné. V palmě je mnoho k vidění.

Sollér je městečko na severním pobřeží ostrova

Z Palmy se tam dá dojet několika způsoby. Linkový autobus vás zaveze přímo do přístavu Port de Soller.

Port de Soller - malebné městečko u pobřeží Tramvaj ze Solleru do Port De Solleru Historický vlak z Palmy do Solleru Historický vlak z Palmy do Solleru

Jinou variantu výletu nabízí historická železniční trať "Pomerančový expres", technická památka z r.1913, se 14 tunely, z nichž nejdelší měří téměř 3 km. Vláček překonává značný výškový rozdíl. Od nížiny při metropoli až po vysoké hory a pak klesání do horské kotliny pohoří Sierra de Tramuntana, kde Soller leží.

Z nížiny u Palmy se blížíme k horám Vláček stoupá do hor Pohled na Soller od hor

Stejnojmenná kotlina je obklopena nejvyššími vrcholky pohoří, které zachycují mraky a zajišťují tak krajině dostatek vody. Proto je také zdejší krajina nejvýznamnější ovocnářskou oblastí na ostrově. Daří se zde pomerančům, meruňkám, fíkovníkům, mandlím, citrónům nebo datlím. Z městečka je to jen skok do přístavu Port de Soller. Několik stanic tramvají.

Port de Soller je malebné městečko s přístavem plným jachet, s hospůdkami, obchody a hotely.

Přístav Port de Soller

Sa Calobra

je jednak čtrnáctikilometrová serpentinová silnice, která vede k moři z nadmořské výšky téměř 1000 m

a pak stejnojmenné malé přímořské městečko na jejím konci v pohoří Sierra de Tramuntana.

Městečko Sa Calobra vzniklo v malé mořské zátoce. Pyšní se nádhernou oblázkovou pláží. V městečku nalezneme několik restaurací, obchůdků se suvenýry, ale hlavně krásnou přírodu.

Do městečka se lze též dopravit lodí z Port de Soler.

Výjezd z přístavu. Na skále si staví sídla celebrity. Skalní srázy vedou až do vody Výlet lodí je skvělý, není dlouhý a tedy nudný A to je již přístaviště Sa Calobra Soutěska bývá bohužel dost přelidněná A to jsme na straně řeky, která soutěsku vymlela

Valldemossa

Cestou z Plamy do Solleru se může stát, že zastávka autobusu bude v malebném horském městečku.

Valldemossa leží na západě ostrova nedaleko města Sóller . Rozprostírá se uprostřed širokého zeleného údolí, chráněného pohořím Sierra de Tramuntana. Okolní krajina je díky pohoří bohatá na srážky a tak město obklopují terasovitá pole, na kterých se pěstuje ovoce a zelenina.

Nejvýznamnější památkou města Valldemossa je Kartuziánský klášter, ve kterém v zimě 1838 – 1839 našli útočiště milenci Frédéric Chopin – polský skladatel a klavírní virtuos a George Sandová – francouzská spisovatelka.

Na Chopinovu počest se každoročně v městě Valldemossa koná mezinárodní Chopinův festival,

Pro město jsou typické křivolaké uličky a barevné domky. Každý dům má vlastní domovní znamení. Další významnou památkou města je kostel Sant Bartomeu.

Valldemossa mapa Domovní zanmení Valldemossa - náměstíčko Ulička ve Valldemossa Frédéric Chopin Šílená horská silnice

 

Toto je jen náznak možností na výlety. Ale na ostrově Mallorca jsme hlavně kvůli relaxaci a krásnému koupání v teplé mořské vodě.

Nahoru

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

Ukázka z díla

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku

 

 

Úvod  *   Geografie  *  Historie  *   Palma  *  Platja De Palma  *   Výlety - Soller  *  Zajímavosti  *   Pro a proti  *  Fotogalerie 2011  *  Reklamní prostor