Domů pane Berka

Konečně začaly prázdniny, pojedeme do Chorvatska?

2.7.2020

 

Nad koronavirem jsme slavně vítězili. Po dlouhém promořování přišlo konečně rozvolňování.

Mnoho českých rodin má po pracovních odstávkách a karanténách zasloužený nárok na dovolenou.

A tak je nasnadě otázka, jak nejlépe prožít letní dovolenou. Po předlouhé zimě a nejapném jaru se těšíme na sluníčko a vodní radovánky. Matka příroda si s námi pěkně pohrává. Letos se žádné globální oteplování a globální osuchování nekoná.

Mnozí spoluobčané si vezmou rychlou půjčku a vyrazí k Jadranu do Chorvatska. Někdo autem ( pouhých 900 - 1250 km, někdo vlaken s Jančurou, nebo i letecky.

Je však i dost takových, kteří rychlou půjčku nedostanou. Ti se musí smířit s dovolenou v tuzemsku.

Já jsem v Chorvatsku byl naposledy, když jsem dostal od "strany a vlády" tzv. devizový příslib.). To bylo asi před padesáti léty. Tehdá jsem jel do kapitalistické ciziny - Jugoslávie.

Je to dost dávno, matně si tedy pamatuji původní most v Mostaru, letovisko Cavtat pod Dubrovnikem s nepříjemně kamenitou pláží a dobrým červeným vínem litr za 3 dináry. Dále pak oblázkovou pláž v Makarské a jiné dorbné útržky z dovolených. Digiťáky tenkráte nebyly a tak fotodokumentaci na tato téma nemám.

Mohu však nabídnout náměty, jak prožít dovolenou 2020 v tuzemsku.
Ale vezmu to pěkně po pořádku. Od té blbé zimy.

1. Ve Státní bance československé si podáme žádost o devizový příslib. Žádost necháme doporučit zaměstnavatelem, školou nebo národním výborem, opatříme kolkem a počkáme několik týdnů na vyřízení.

2. Na žádost o výpis z rejstříku trestů vylepíme kolek 25 Kčs.

3. Chceme-li cestovat do Socialistické federativní republiky Jugoslávie, požádáme na oddělení pasů a víz Sboru národní bezpečnosti o vystavení cestovního pasu šedivé barvy a náš zelený pas odevzdáme.

4. Žádost o výjezdní doložku (povolení k vycestování) opět necháme doporučit zaměstnavatelem, školou, vojenskou správou nebo národním výborem. Zaměstnavatel vyžaduje splnění několika dalších náležitostí a osobní pohovor na kádrovém oddělení, než žádost doporučí. K žádosti přiložíme dvě fotografie, nalepíme kolek 50 Kčs, přiložíme cestovní pas, devizový příslib a výpis z rejstříku trestů, předložíme občanský průkaz. S žádostí se osobně dostavíme na oddělení pasů a víz Sboru národní bezpečnosti. Během zpracovávání žádosti o výjezdní doložku (asi jeden měsíc) nemáme cestovní pas, takže nemůžeme cestovat ani do spřátelených zemí.

5. Žádáme o turistická víza. Zajedeme do Prahy, kde na velvyslanectvích zemí, které hodláme navštívit, vyzvedneme a vyplníme formuláře žádostí (případně žádáme prostřednictvím Čedoku, což trvá déle). Ke každé žádosti přiložíme jednu až tři fotografie, dále přiložíme cestovní pas a výjezdní doložku.

6. Znovu zajdeme do Státní banky československé, vyplníme celní a devizové prohlášení,které opatříme kolkem 300 Kčs (pro cestu nad 4 dny do kapitalistických zemí) a vyměníme valuty.

7. Jsme-li vysokoškoláci, odevzdáme zaměstnavateli náš vysokoškolský diplom.

8. Jsme-li vojáci, odevzdáme vojenskou knížku vojenské správě, potvrzení vezmeme s sebou.

9. Při objednávce jízdenek, letenek a lodních lístků v Čedoku předložíme cestovní pas a výjezdní doložku. Vystavení jízdenek trvá asi pět dní.

10. A pak už jen cestujeme.

Tak nějak to bylo

Nahoru

štítky

 | dovolená | Chorvatsko | Jadran | Devizový příslib | koronavirus | cestování | Jugoslávie|

 

 

 

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

Ukázka z díla

 

 

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku