3. díl
Své domovy opouštějí obyvatelé ohrožených obcí z jižních, středních i severních Čech. Rozsáhlá evakuace se týká i některých částí Prahy. Otava v Písku přesáhla hladinu stoleté vody a mluví se i o tisícileté. Velká voda prolomila v Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy, kterou v noci stavěly stovky obyvatel. Voda se valí přes Pražské předměstí. Budějovice a Krumlov jsou navíc bez elektřiny a některé obce i bez telefonu.V postižených oblastech vyhlásila vláda stav nouze. Stav nouze byl před polednem vyhlášen i v Ústeckém kraji. Platí ještě jako na území Prahy, ve Středočeském kraji, Jihočeském kraji, Plzeňském a Karlovarském kraji - a to až do 22. srpna. To schválila i vláda a dala souhlas také k nasazení armády, která posílí policii a bude se také podílet na záchranných pracech.
Historickému centru Českých Budějovic hrozí zatopení vodou. Pokud se naplní prognóza hydrometeorologů, mělo by asi kolem 16. až 18. hodiny protékat ve Vltavě pod soutokem s Malší přibližně 1200 metrů krychlových vody za vteřinu. Toto množství odpovídá dvousetleté vodě. Vltava zaplavila přístupové komunikace k jednotlivým mostům. Oddělila tak centrum od sídlišť Šumava, Máj a Vltava. Na pravém břehu Vltavy u sídliště Pražské předměstí povolila protipovodňová zeď z pytlů s pískem. Sídliště bylo evakuováno už ráno, teď vrcholí evakuace území mezi řekami Malší a Vltavou, tedy čtvrti Rožnov.
Na Českokrumlovsku byli ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Vltava v Českém Krumlově zatím zatopila některé části historického centra města včetně Široké ulice a také čtvrti Latrán. Její obyvatelé našli útočiště v areálu českokrumlovského zámku, nyní jsou už i v jiných objektech.
Malše se v Českých Budějovicích postupně vylévá z břehů a zaplavuje Havlíčkovu kolonii a část čtvrti Mladé. Voda navíc provalila protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje také Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Bariéru stavěly během pondělí a noci stovky obyvatel města.
Situace se přes noc dále dramatizovala také v Písku. Záchranáři tam evakuovali už na pět tisíc lidí. Starosta Luboš Průša dokonce hovoří až o tisícileté vodě. Na Táborsku policie pohřešuje 14letou dívku. Město Sušice oznamuje občanům, že voda z vodovodního řadu není pitná, a to ani po převaření. Doporučeje proto užívat vodu balenou. Během dne budou ve městě k dispozici cisterny s pitnou vodou.
Do Plzně už stoletá voda dorazila. Hasiči potvrdili, že zátarasy z pytlů s pískem podél Radbuzy v centru města už přestávají plnit svoji funkci. Obávají se také toho, jestli vydrží starý most od krajské policejní správy do Pražské ulice. Plzeň je rozdělena na ostrovy. Velká voda, která se ve městě rozlila zcela paralyzovala dopravu ve městě. Nejezdí tramvaje, trolejbusy a jen omezeně funguje náhradní autobusová doprava. Osobní auta jsou odkláněna po různých objízdných trasách. Tvoří se několikakilometrové kolony. Hasiči a policie evakuovali již desítky lidí z Roudné. V horských oblastech Šumavy už neprší, hladiny horních toků řek začínají zvolna opadávat. Nejvíc vody je teď v Plzni, kde se stékají Úslava, Úhlava, Radbuza a Mže do Berounky.
Voda bezprostředně ohrožuje pivovar Plzeňský Prazdroj. Ráno zaplavila suterénní prostory, včetně historického skanzenu a budovy expedice. Pokud bude voda dál stoupat, hrozí podle tiskového mluvčího pivovaru Michala Kačeny zaplavení elektrocentrály: "Aby nedošlo ke škodám při případném výpadku dodávek elektrické energie, rozhodli jsme se během dopoledne dokončit rozpracované várky další výrobu pozastavit, okamžitě ukončit stáčení piva do lahví a během dnes přerušit také stáčení do sudů. Sladovna, která vyžaduje nepřetržitý provoz, vyžaduj e náhradní zdroj energie, který se vedení pivovaru snaží zajistit."
Labe se už vylévá ze břehů i na Mělnicku a Litoměřicku. V Mělníku na soutoku s Vltavou jsou ohroženy části Pšovka a Mlazice. Tři hodiny poté, co přívalová vlna opustí Prahu, dorazí masa vody do Ústeckého kraje. Ústřední krizový štáb se připravuje na případné problémy s průmyslovými podniky, zejména s chemičkami v Neratovicích a Kralupech nad Vltavou. štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Zatím podle něj ale žádné informace nesvědčí o tom, že by hrozila ekologická katastrofa.
Vzedmuté hladiny řek v Karlovarském kraji kulminovaly ráno a nyní opadávají. Z třetího stupně na druhý klesla povodňová aktivita na říčce Rolavě, která v noci na Karlovarsku způsobila největší potíže a vylila se v okolí Nejdku a části Karlových Varů - Stará Role. Druhý povodňový stupeň přetrvává na řekách Teplá a Svatava. Obě měly svůj vrchol v ranních hodinách a nyní jejich hladiny opadají. O situaci na Ohři informuje dispečerka Povodí Ohře Eva Zlatohlávková. "Drahovice - ten spadnul z dvojky do jedničky. Kulminace byla někdy kolem páté hodiny ranní při těch 253 kubících. Teď je na poklesu. Takže pokud nebudou srážky, tak to vypadá, že by ten trend měl být směrem dolů."
Záplavy si zatím vyžádaly sedm lidských životů.
Pokud chcete přispět na pomoc postiženým, můžete využít konto společnosti Člověk v Tísni při České televizi SOS POVODNĚ - č. ú. 334 334 334/0300 u ČSOB Praha.
Stát uvolní na záplavy miliardu 13.08.2002 12:55 Vláda na dnešním mimořádném zasedání schválila rozhodnutí premiéra Vladimíra Špidly, kterým vyhlásil stav nouze v šesti krajích postižených katastrofálními povodněmi. Ministerstvo financí je připraveno poskytnout jednu miliardu 100 milionů korun na záchranné a likvidační práce při povodních. Radiožurnálu to potvrdil to mluvčí ministerstva Jaroslav Dědič.Peníze jsou vyčleněny z letošního rozpočtu z kapitoly všeobecná pokladní správa. Mimořádný stav, při němž lze omezit některá práva občanů, platí od pondělí večer na území Prahy, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje, od dnešního rána i v Ústeckém kraji. Potrvá až do půlnoci 22. srpna.
Kabinet také rozhodl, že povolá dalších 1000 vojáků, kteří budou spolu s policisty zajišťovat bezpečnost a pořádek v evakuovaných oblastech a pomáhat při záchranných pracích. Vojáci by měli především zabránit rabování. Po skončení nouzového stavu, tedy od 23. srpna do poloviny září, bude nasazeno až 2000 vojáků, kteří se budou podílet především na odstraňování následků stoleté vody.
Kvůli krizovému stavu v Praze se pozdrží vyplácení státních sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti.Budova ministerstva Práce a sociálních věcí, vzhledem ke své poloze v centru Prahy v blízkosti Vltavy, je totiž také ve stavu ohrožení. "Téměř všichni zaměstnanci museli budovu opustit a byla evakuována veškerá komunikační zařízení, která zajišťují právě provoz komunikační sítě systému státní sociální podpory a úřadů práce. Po dobu tohoto výpadku proto nebude možné zajistit vyplácení dávek státní sociální podpory a podpory v nezaměstnanosti," řekl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Vladimír Hrubý. Předpokládá, že tyto dávky se začnou vyplácet do týdne od uvedení do normálního provozu.
Také pražská burza dostala kvůli záplavám doporučení k evakuaci z budovy v Rybné ulici. Ve 12:45 předčasně ukončila obchodování. Podle Pavla Hollmanna z burzy má provozní problémy i řada obchodníků s cennými papíry a proto burza omezila obchodování s akciemi v systému nejlepších firem SPAD.
Koruna se ráno kvůli obavám z povodní propadla o 40 haléřů na 31 korun 45 haléřů za euro. Dostala se tak na své pětiměsíční minimum. Po půl desáté se kurs trochu uklidnil a posílil na 31,29 Kč/EUR. Podle expertů je teď těžké určit, jestli jde o spekulaci, nebo opravdový strach z vývoje české ekonomiky. Rozhodně jde o další impuls k oslabení domácí měny. Její další vývoj bude záležet především na tom, jak bude povodeň dále probíhat.
Charita už organizuje pomoc do postižených oblastí 13.08.2002 13:10 Vláda na svém mimořádném zasedání rozhodla, že povolá dalších 1000 vojáků, aby pomohli policistům v evakuovaných oblastech. Vojáci by měli především zabránit rabování. Pomoc ale organizují občanská sdružení a charitativní organizace. Jsou potřeba především přikrývky, karimatky a balená voda. Dále pak dezinfekční prostředky. Oblastní spolek Českého červeného kříže v Liberci ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem města vyhlašuje veřejnou humanitární sbírku pro pomoc lidem v záplavami postižených oblastech. Českému rozhlasu to potvrdila ředitelka spolku ČČK Olga Merglová s tím, že lidé mohou přinášet potřebné věci okamžitě: "Materiální pomoc v podobě dek, spacáků, karimatek, dezinfekčních a čistících prostředů, baterií a baterek, pracovních a gumových rukavic, balených vod vybíráme od jednotlivců na oblastním Spolku Českého Červeného kříže na úřadě v Rumunské ulici a to dnes do 20 hodin a v dalších dnech od 8 do 20 hodin. Stejnou pomoc - ovšem od organizací podniků a firem - přijímá Hasičský záchranný sbor Liberec v Machníně od Chrastavy dnes do 18 hodin, další dny od 8 do 18."
Česká Lípa chce pomoci povodněmi zničeným Prachaticím. Radnice proto shání dobrovolníky, kteří by v jihočeském městě pomohli s likvidací škod. Jak Českému rozhlasu potvrdil českolipský starosta Petr Skokan, dobrovolníci se mohou hlásit do dnešního večera: "Vyzýváme všechny, kteří jsou ochotni a mají zájem pomoci do povodněmi poškozených Prachatic odjet, aby se přihlásili na moje telefonní číslo 0602 469109 nebo na ústřednu městského úřadu 0425 881 111 nebo 201 na konci. Podle počtu dobrovolníků budeme vypravovat buď osobní automobily nebo autobus. Pro dobrovolníky je v Prachaticích zajištěno ubytování. Měli by si s sebou samozřejmě vzít spacáky a karimatky."
Pokud chcete přispět na pomoc postiženým, můžete využít konto společnosti Člověk v Tísni při České televizi SOS POVODNĚ - č. ú. 334 334 334/0300 u ČSOB Praha.
Stav nouze už i v Ústeckém kraji 13.08.2002 11:19 Své domovy opouštějí obyvatelé ohrožených obcí z jižních, středních i severních Čech. Rozsáhlá evakuace se týká i některých částí Prahy. Otava v Písku přesáhla hladinu stoleté vody a mluví se i o tisícileté. Velká voda prolomila v Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy, kterou v noci stavěly stovky obyvatel. Voda se valí přes Pražské předměstí. Budějovice a Krumlov jsou navíc bez elektřiny a některé obce i bez telefonu. Protrhla se také hráz Metelského rybníka a zaplavila značnou část obcí Předmíř a Metly na Strakonicku. Pod vodou se ocitl i Beroun. Přelitím hrozí i Flájská přehrada na Mostecku. Český Jiřetín byl proto evakuován. V postižených oblastech vyhlásil premiér Vladimír Špidla stav nouze. Stav nouze byl před polednem vyhlášen i v Ústeckém kraji. Stav nouze platí stejně jako na území Prahy, ve Středočeském kraji, Jihočeském kraji, Plzeňském a Karlovarském kraji - a to až do 22. srpna.
Na Českokrumlovsku byli ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Rozhodl o tom okresní krizový štáb. Opatření souvisí s výrazným zvýšením odtoku vody z přehradní nádrže Lipno do Vltavy. Ze současných 190 m3/s se začíná postupně odtok zvyšovat a měl by postupně vystoupat až na 320 m3.
Vltava v Českém Krumlově zatím zatopila některé části historického centra města včetně Široké ulice a také čtvrti Latrán. Její obyvatelé našli útočiště v areálu českokrumlovského zámku. Vodohospodáři museli ještě o půlnoci zvýšit také odtok z Římovské přehrady na 200 m3.
Malše se proto už nyní v Českých Budějovicích postupně vylévá z břehů a zaplavuje Havlíčkovu kolonii a část čtvrti Mladé. Krizový štáb města České Budějovice vyzval v noci občany této části města, aby opustili své byty. Přistavenými autobusy se mohou dopravit do vysokoškolských kolejí.
Voda ale v Budějovicích provalila protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje také Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Bariéru stavěly během pondělí a noci stovky obyvatel města.
Situace se přes noc dále dramatizovala také v Písku. Záchranáři tam evakuovali už na pět tisíc lidí. Starosta Luboš Průša dokonce hovoří až o tisícileté vodě.
Labe se už vylévá ze břehů i na Mělnicku a Litoměřicku. V Mělníku na soutoku s Vltavou jsou ohroženy části Pšovka a Mlazice.
Policie žádá řidiče kamionů, aby nejezdili do Plzně, protože Plzeň je již od včerejška pro kamiony uzavřena. Kamiony jsou odstavovány před Plzní a zbytečně blokují dálnici D5.
Vzedmuté hladiny řek v Karlovarském kraji kulminovaly ráno a nyní opadávají. Z třetího stuně na druhý klesla povodňová aktivita na říčce Rolavě, která v noci na Karlovarsku způsobila největší potíže a vylila se v okolí Nejdku a části Karlových Varů - Stará Role.
Druhý povodňový stupeň přetrvává na řekách Teplá a Svatava. Obě měly svůj vrchol v ranních hodinách a nyní jejich hladiny opadají. O situaci na Ohři informuje dispečerka Povodí Ohře Eva Zlatohlávková. Drahovice - ten spadnul z dvojky do jedničky. Kulminace byla někdy kolem páté hodiny ranní při těch 253 kubících. Teď je na poklesu. Takže pokud nebudou srážky, tak to vypadá, že by ten trend měl být směrem dolů.
Záplavy si zatím vyžádaly sedm lidských životů.
Konec třetího dílu
Další díl o dokumentu o povodni v r. 2002